Quetecsaurus rusconii

31 led

Po delší době bych opět uvedl na blogu rád nováčka mezi neptačími dinosaury, konkrétně mezi rozsáhlou odvozenou skupinou sauropodů – titanosaurů.  Nový materiál pochází ze svrchní křídy (střední až svrchní turon)  souvrství Cerro Lisandro z argentinské provincie Mendoza a byl pojmenován Quetecsaurus rusconii.  

V případě nového fosilního materiálu se jedná vůbec o první kvalitní, průkazný materiál sauropoda z tohoto souvrství.  Holotypem je nekompletní kostra a sestává mj. z části lebky (postorbitále), řady obratlů a žeber a části ramenního pletence (ramenní kost)  a předních končetin.  Ze tří unikátních znaků (autapomorfií) se nalézají dvě ve stavbě obratlů, jak bývá u sauropodů časté, jeden pak v kosti ramenní.  Analýza odhalila nový taxon jako sesterský ke kladu Lognkosauria (mendozasaurus + futalognkosaurus). Tak jako oba uvedené taxony má neurální obratlové trny opatřené postranními destičkami, oproti těmto značně rozměrným formám však menších rozměrů.  Rovněž diagnóza kladu Lognkosauria  tak může být doplněna.

File:Quetecsaurus.jpg

 

Rekonstrukce nového titanosaura – Quetecsaurus rusconii z Argentiny. Zdroj: commons.wikimedia.org, copyright: Danny Cicchetti 2014.

 

 

Zdroj:

Bernardo González Riga & Leonardo Ortiz David (2014) - A new titanosaur (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Cretaceous(Cerro Lisandro Formation) of Mendoza Province, Argentina. Ameghiniana (advance online publication).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: